^
Szalkai József Lepkészeti egyesület
Főoldalon » NAPPALI LEPKÉK (DIURNA) » Nymphalidae » Nymphalinae » Polygonia c-album


Polygonia c-album

(Linnaeus, 1758) - c-betűs lepke

Alapadatok

Repülési idő:
Jan Feb Már Ápr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
Méret 40-50 mm
Tápnövény: Humulus lupulus, Urtica dioica, Ulmus-, Corylus-, Ribes-fajok.
Természetvédelmi státusz:   Védett faj
Pénzben kifejezett értéke: 5 000 Ft
Hasonló faj(ok): A hátulsó szárny fonákán lévő c-betűre emlékeztető fehér rajzolat miatt összetéveszthetetlen más fajjal.
Faj leírása:

Elülső szárnyának külső szegélye karéjos. Hátulsó szárnyának szegélye szintén karéjos. Az m3 ér végződésénél kis farok szerű nyúlványa van. Elülső szárnyán nincsen fehér rajzolati elem. Hátulsó szárnyának fonákján a sejt végén ezüstös-fehér, C-betűhöz hasonló minta, amely ritka esetekben, G, I, F vagy O alakot is ölthet. Alapszíne rókavörös, a foltok barnásvörösek vagy barnás feketék, főként a szegély, ahol az alapszín foltjai olykor sárga árnyalatúak. A szárnyak márványos hatásúak. A fonák rajzolatának erőssége és színe két fő alapra oszlik, 1) a tőtér feketésbarna, a szegélytér pedig fahéj színű és 2) az egész fonák vörösesbarna, a külső tér tarkább. Mindkét alakon a sejt előtt szürke árnyalatú, zegzugos, halvány sáv választja el, a belső sötét és külső világos teret. A hátulsó szárny fonákán lévő c-betűre emlékeztető fehér rajzolat miatt összetéveszthetetlen más fajjal.

Az egész palearktikumban elterjedt faj, Magyarországon is mindenütt honos. Erdei utak, tisztások, ligetes erdők, bozótosok és kertek jelentik élőhelyeit. A hernyó tápnövényei a komló (Humulus lupulus), a nagy csalán (Urtica dioica), szil-fajok (Ulmus spp.), mogyoró fajok (Corylus spp.), és ribiszke fajok (Ribes spp.). Imágójának két nemzedéke van, az első június júliusban repül, a második áttelel és augusztustól következő év áprilisáig repül.

Képek

Természetfotó Imágó Pete Lárva Báb Tápnövény Élőhely Egyéb
Természetfotó
Imágó
Lárva