Típuslelőhelye: Bánkút (Bükk, Magyarország). A Kárpátoktól a Balkán-félszigetig, majd Kis-Ázsiában egy-két helyen fordul elő. Angliában a törzsalak, az A. artexerxes artaxerxes honos, ami Skandináviában is él, és hibridizálódik az egész Óvilágban elterjedt A. artaxerxes inhonorával. Az Alpokbanaz A. artaxerxes allous helyettesíti, míg a Mediterráneum nyugati részében az A. artaxerxes montensis váltja fel. Az elülső szárny felső szegélyének hossza 12-14 mm. A nőstény elülső szárnya lekerekített, a hímé keskeny és hegyes. Mindkét ivar szárnyainak felszíne feketésbarna. Elülső szárnyukon a sejtvégi folt jól látható. A hátulsó szegélyterében a narancssárga szalag redukálódott. A hím fonákja szürke, a nőstényé barnás árnyalatú. A szárnyak felszínén a narancssárga foltok a példányok ötven százalékánál egyetlen apró foltocskára korlátozódnak vagy hiányoznak. Olykor szürkésfekete példányok is előkerülnek (f. czekelii). Egyetlen nemzedéke repül június végétől augusztus elejéig. Elsősorbanmészköves vidékek üde hegyi rétjein és sziklás lejtőin él. A hímek territóriumot tartanak, de táplálkozni kihúzódnak az utak, vágások szélére és a napsütötte ösvény nedves foltjain tömegesen szívogatnak. A nőstények keveset repülnek, petéiket a hernyó tápnövényére, a közönséges napvirágra (Helianthemum ovatum) helyezik. A növénytől nem repülnek nagy távolságra. A hernyó hangyagazdáiról nincs autentikus kárpát-medencei adat.
Hazánkban csak a Bükkben és a Jósvafő melletti Haragistyánál él. Élőhelyei hegyvidéki sovány gyepek, mészkedvelő sziklagyepek, pusztafüves lejtősztyepp- és erdőssztyepprétek. Hernyójának tápnövénye napvirág fajok (Helianthemum spp.), a bürök-gémorr (Erodium cicutarium), a gólyaorr fajok (Geranium spp.),különösen a piros gólyaorr (Geranium sanguineum). A hernyó mirmikofil életmódot folytat, de hangyagazdája egyelőre nem ismert. Imágója július elejétől augusztus végéig, a rajzási csúcs július közepére esik. A hímek revírt tartanak, a nőstények keveset repülnek.
Mindkét ivar szárnyainak felszíne nem sötét-, hanem feketésbarna vagy majdnem fekete, a vörös szalag a hímeken redukált, főleg csak a hátulsó szárnyon van 1-4 apró vörös folt. A nőstények vörös foltsora a hazai példányokon gyakran teljes. Mindkét ivar fonákján a szemfoltok viszonylag kisebbek, a hátulsó szárny töve kékes behintésű, a hím fonákja hidegszürke vagy halvány kávébarna, a nőstényé melegebb, sárgásbarna behintésű. Mindkét ivar belső ívfoltjai tompák, aprók, laposak, sapkaszerűek. A szárnyak színén lévő narancssárga foltok tekintetében mutatkozhat némi változékonyság.